sinakalhorbanner

مقالات مرتبط با تهدیدات سایبری

پایگاه‌های اطلاعاتی هوش تهدید حاوی اطلاعات ساختاریافته‌ای هستند که از منابع مختلف در مورد عوامل تهدید، تاکتیک‌های حمله، تکنیک‌ها، رویه‌ها و آسیب‌پذیری‌های شناخته‌شده در سیستم‌های پردازشی جمع‌آوری شده است. بسیاری از سازمان‌ها از راه‌حل‌های اختصاصی امنیت ابری استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند تمام دارایی‌های حساس مستقر در ابر به‌درستی محافظت می‌شوند. این سیستم در عین حال به ربات‌های استاندارد اجازه می‌دهد تا فعالیت‌هایی مانند فهرست کردن نتایج جستجو، آزمایش و نظارت بر عملکرد را انجام دهند. سیستم این کار را با نگهداری پایگاه داده بزرگی از منابع رباتی شناخته‌شده و شناسایی الگوهای رفتاری که ممکن است نشان‌دهنده مخرب بودن یک ربات باشد، انجام می‌دهد. ربات‌ها درصد زیادی از ترافیک اینترنت را تشکیل می‌دهند و فشار سنگینی را بر وب‌سایت‌ها وارد و منابع سیستم را اشغال می‌کنند. اگرچه برخی از ربات‌ها مفید هستند (مانند ربات‌هایی که وب‌سایت‌ها را برای موتورهای جستجو ایندکس می‌کنند)، برخی ربات‌ها می‌توانند فعالیت‌های مخرب انجام دهند.

تهدیدات امنیت سایبری و پیشگیری از آنها

برای کسب این مهارت‌ها، سازمان‌ها باید متخصصانی سطح بالا را استخدام کرده یا منابع لازم را برای آموزش متخصصان خود اختصاص دهند. در ژوئن ۲۰۱۹، روسیه اعتراف کرده‌است که «امکان‌پذیر است» شبکه برق آن توسط ایالات متحده تحت حمله سایبری قرار داشته باشد. نیویورک تایمز گزارش داد که هکرهای آمریکایی از فرماندهی سایبر ایالات متحده بدافزارهایی را به وجود آورده‌اند که به‌طور بالقوه قادر به ایجاد اختلال در شبکه الکتریکی روسیه هستند. جدیدترین کرمها باعث می‌شود از آسیب‌پذیری‌های شناخته شده در سامانه‌ها برای نفوذ، اجرای کد آنها و تکرار سایر سامانه‌ها مانند کرم Code Red II استفاده شود که در کمتر از ۱۴ ساعت بیش از ۲۵۹۰۰۰ سامانه را آلوده کرده‌است.

مبارزه با تهدیدات و حملات سایبری سال گذشته بسیار چالش‌برانگیز بود و هکرها همچنان درحال ایجاد شیوه‌های حمله‌ی جدیدی برای سال 2021 هستند. سازمان‌هایی که می‌خواهند استراتژی امنیت سایبری خود را مجدداً تنظیم کنند و برای مسیرِ پیشِ رو برنامه‌ریزی کنند، باید منابعی را که به تصمیمات سایبری آن‌ها کمک می‌کند، بشناسند. برنامه‌ریزی و اجرای قدرتمند این برنامه‌ها می‌تواند از اینکه سازمان‌ها ضررهایی را درزمینه‌ی بهره‌وری و مشتری و کاهش درآمد تجربه کنند، پیشگیری نماید. در سازمان‌های دفاعی و امنیتی با توجه به توسعه و گسترش سامانه‌های مختلف ارتباطی، منابع داده و حجم داده به‌صورت نمایی در حال افزایش است. جمع‌آوری و استخراج اطلاعات از این داده‌های حجیم،  نیازمند استفاده از فناوری‌های نوین کلان داده است. در مقابل تهدیدات امنیت سایبری به صورت نفوذهای نرم‌افزاری، ویروس‌ها، حملات دنباله‌دار، (DDoS) فیشینگ و سایر روش‌های مهاجمانه برای دسترسی غیرمجاز، تخریب داده‌ها، سرقت اطلاعات و تخریب سیستم‌ها باشد.

در اینترنت آینده، کلیه موجودات و اشیاء به عضوی فعال تبدیل شده و در بستر، اینترنت افراد، اینترنت خدمات، اینترنت انرژی و اینترنت رسانه به تعامل با محیط اطراف خود می‌پردازند. برخی، ابعاد اینترنت آینده را در قالب اینترنت (همه) اشیاء[14] (IoE) یا به طور خلاصه اینترنت اشیاء تعریف می‌کنند. پلیس امنیت سایبریت عموما به عنوان نهاد مسئول بررسی و پیگیری جرایم مرتبط با فضای مجازی و امنیت سایبری در یک کشور عمل می‌کند؛ واحدهای پلیس امنیت سایبری معمولا تحت عنوان (سازمان امنیت سایبری یا واحد پلیس سایبری) فعالیت می‌کنند. امنیت رویدادها، حفاظت از اطلاعات و امنیت اینترنت اشیا موارد دیگری از گرایش‌های حوزه پویا و پیچیده سایبری‌ سکوریتی هستند و این رشته‌ها و گرایش‌ها ممکن است در دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی مختلف با نام‌ها و جزئیات متفاوتی معرفی شوند.

مک آفی از شرکت‌های پیشرو در زمینه سایبر سکوریتی که راهکارهای مختلف امنیتی، ازجمله ضدویروس، فایروال و محصولات حفاظت از امنیت ابری را پوشش می‌دهد. کریپتو جکینگ و یا سرقت رمز پول، تلاشی برای نصب بدافزاری است که سیستم آلوده را مجبور می‌کند “کریپتو ماینینگ” (Crypto-mining) را انجام دهد، که درواقع یک روش رایج و محبوب برای به دست آوردن ارز رمزنگاری شده است. از آنجایی که عمل استخراج رمزنگاری، سخت افزار زیادی دارد، لذا روش کریپتو جکینگ به کار گرفته می‌شود.

در غیاب یک گروه آگاه و دانشمند در حوزۀ امنیت سایبری، شبکۀ کسب و کار شما همیشه در معرض تهدیدات و خطر حملات سایبری خواهد بود. امنیت سایبری به معنای محافظت از سیستم‌های متصل به اینترنت شامل سخت‌افزار، نرم‌افزار و داده‌ها در برابر تهدیدات دیجیتال است. این روش هم توسط افراد و هم توسط سازمان‌ها برای جلوگیری از نفوذ غیرمجاز به پایگاه‌های داده‌ و سایر سیستم‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیمارستان به عنوان یک زیرساخت یکی از مهم‌ترین دارایی‌هایی است که در اثر حملات سایبری تحت تأثیر قرار گرفته‌است. حملات سایبری به گونه‌ای طراحی شده‌است که دسترسی کارمندان بیمارستان به سامانه‌های مراقبت حساس را منکر شود. اخیراً، در میان همه‌گیری‌های covid-19، حملات سایبری زیادی علیه بیمارستان‌ها افزایش یافته‌است.

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

تماس با ما